Mit kaphatsz az olajok használatával? Valójában sokat! Nem csak segítenek a haj növekedésében, de ugyanakkor regenerálnak és szépítenek. Ismerd meg a természetes olajokban rejlõ legértékesebb összetevõket, amivel élvezheted a lehetõ legjobb hatásokat. Fedezd fel az olajos hajkezelés titkát, még ma.
A haj olajozása a haj ápolásának titkos módszere, ami egészen Ázsiából utazott hozzánk. A melegebb, Egyenlítõi területeken élõ nõk tökéletesen tisztában vannak azzal, hogyan kell ápolni a hajukat, milyen összetevõk hiányoznak, és mire van szüksége. Sokat tanulhatunk tõlük. Csak egy kicsit mélyebbre kell ásni a témában.
OLAJOS HAJKEZELÉS a hatékony és teljesen természetes mûködésre összpontosul. A tökéletesen megválasztott olajoknak köszönhetõen, javítja a haj állapotát, amit a hajon és a fejbõrön alkalmaznak. Csak a haj olajozása biztosít ilyen komplex tulajdonságokat, mert:
- a tüszõben lévõ hajhagymákon mûködik,
- Erõsíti a hajszálat a gyökereitõl,
- védõ réteggel borítja a hajat.
Kell-e elvégezni a haj olajozását?
Kétségtelenül igen! Ez az egyetlen természetes és biztonságos módszer a megjelenés javítására. Tisztában kell lenni azzal, hogy a haj– mint a bõr– szelíd és gondos ápolást igényel. Még a legjobb kondicionáló és hajmaszk sem lesz képes ilyen ápolást biztosítani, mint a növényi olajok. Ezek az anyagok tökéletesen illeszkednek a haj szerkezetéhez, még az érzékeny és gyenge hajhoz is. A hatás összetett, és gyakran gyógyító tulajdonságokat, például gyulladásgátlást vagy korpásodásgátlást jelöl. Sokkal fontosabb, hogy a hajolajok nem lehetnek károsak! Ezek biztonságos anyagok, amelyek legfeljebb nem eredményeznek eredményt, ha rosszul választják. Ezért fontos, hogy az olajokat bölcsen válasszák. Hogyan kell csinálni?
Olaj típusok és haj porozitása
Az olajok több csoportra oszthatók a zsírsavak tartalmát tekintõen. Bár e témában is figyelembe kell venni a felszívódást, ami szintén jelentõsen változhat. E két információ alapján, a megfelelõ olaj kiválasztása a haj porozitásához nem kellene gondot okoznia. Ráadásul, ilyenkor biztosítja a haj olajozása kívánt hatást. Vess egy pillantást az olajtípusokra.
- Szárító olajok (vajak) telített zsírsavak elõnyével.
- Félig szárító olajok egyszeresen telített zsírsavak elõnyével (omega-7, omega-9).
- Nem szárító olajok with többszörösen telítetlen zsírsavak elõnyével (omega-3, omega-6).
Mit jelent ez a különbség? Leginkább azt a lehetõséget, hogy az olaj alkalmazkodjon a haj porozitásához. Azonban, mielõtt nekiállsz az olaj kiválasztásának, szánj egy pillanatot, hogy kiderítsdmit jelent a haj porozitása?
A HAJ PROZITÁSA a sérült haj szintjét jelöli. Úgy lehet megállapítani, ha megvizsgáljuk, mennyire emelkedek fel a kutikulák. Minél jobban emelkedettek, annál gyengébb a védelem és nagyobb a sérülés. Három típust különböztetünk meg:
- alacsony porozitású haj a felülethez szorosan kötõdõ kutikulák, sima, nehéz és egyenes,
- magas porozitású haj a leginkább megemelkedett kutikulákkal, száraz, érdes és göndör
- közepes porozitású haj, a kettõ közötti, általában hullámos.
A tökéletes hajolaj kiválasztásának a porozitáson kell alapulnia. Ha ezt betartja, és rendszeresen ápolja a hajat, arra számíthat, hogy a haj jelentõsen javítja a haj állapotát.
Melyik olajt kell választani?
A legjobb olajok alacsony porozitású hajra valójában vastag, nagy felszívódású növényi vajok. A részecskéi kicsik, ezért könnyebben hatnak a haj kutikulához. A drasztikusan megrongálódott és gyenge haj esetén jobbak a magas porozitású hajra tartozó olajok. Próbáld ki a nem szárító olajokat nagy részecskékkel. Ezek képesek jobban lezárni a kutikulákat és helyreállítani a sérült szerkezetet. A hajra, ami valahol a két haj típus között van, ideális választás az egyszeri telítetlen zsírsavakban gazdag közepes porozitású hajra való olajok. Ezek az olajok félig szárazak, ami azt jelenti, hogy jobban felszívódnak, mint a vaj, de nem tartalmaznak nagy részecskéket, mint a nagy porozitású hajra használt olajok.
- olajok alacsony porozitású hajra: babassu vaj, shea vaj, kókuszolaj, pálmaolaj, kakaóvaj, cupuacu vaj, mafura vaj, monoiolaj, tucuma vaj, kukui olaj, mangó vaj
- olajok közepes porozitású hajra: kamélia olaj, moringa olaj, sárgabarackmag olaj, olívaolaj, avokádóolaj, homoktövis olaj, barack magolaj, mandula olaj, rizskorpa olaj, szezámolaj
- olajok magas porozitású hajra: pórsáfrányolaj, szõlõmagolaj, kagylóolaj, fekete magolaj, szójaolaj, kukoricaolaj, arganolaj, jojobaolaj, tökmagolaj
Mi lehet a baj?
Gyakorlatilag semmi. Ha az olajt a haj típusának megfelelõen választod, a siker garantált. A kulcs a haj porozitásának meghatározása. Ezt hogy tudod megcsinálni? A legjobb, ha jobban megnézzük a hajat. Száraz, matt, durva, töredezett végû és nagyon törékeny haj a nagy porozitásra utal. Sima, egyenes, nehéz, kis volumen és nehezen stilizálható haj alacsony porozitású hajként írható le. A közepes porozitású haj a középen található. Végezz el egy vízzel töltött pohár tesztet, amivel több választ kapsz.
Teszt. Hogyan határozzuk meg a haj porozitását?
- Készíts elõ egy átlátszó üveget tiszta vízzel.
- Húzz ki egy hosszú hajszálat.
- Válaszd el három részre:felsõ, középsõ és vége.
- Egyszerre egyet dobj bele a pohár vízbe és nézd, meg mi történik.
Minél gyorsabban süllyed el a hajszál, annál magasabb a porozitás, mert több vizet szív fel magába. A víz felszínén lebegõ hajszál alacsony porozitású. A magas porozitású haj hajszála sokkal gyorsabban elsüllyed. Jegyezd meg, hogy a hajnak különbözõ porozitása lehet annak különbözõ hosszán. Ezért kell eltérõ olajat használni a fejbõrön és mást a hajvégeken. Ráadásul, oda kell figyelni a haj olajozásának módszerére.
HAJ OLAJOZÁSÁNAK MÓDSZEREII
A keresett eredménytõl függõen a haj olajozása többféle módon végezhetõ el. Kezdjük a kevésbé összetett, könnyen bemutatható és a mindennapi szokások mellett végrehajtható módszerrel, kis mennyiség bedörzsölése a hajvégekre, hajmosás után. A módszer befejezéséhez, ami intenzíven regenerálja a hajat, az edényben olajozás módszere választható. Négy alapvetõ hajápolási technikát lehet felsorolni.
1. Száraz haj olajozása, hajmosás elõtt végezhetõ el (akár éjszakára is hagyható, ha reggel mosunk hajat), vagy napközben. A könnyû olajat száraz hajra alkalmazzuk, hogy elkerüljük a fodrozódást és védjük a hõ hatásától. A száraz haj olajozása kényelmes, különösen akkor, ha nagy felszívódású olajokat (például makadámolajt, marulaolajat) használunk, amelyek nem igényelnek öblítést.
2. Vizes haj olajozása olyan módszer, ami a haj mélyebb hatására összpontosít, mert a vízzel az olaj jobba felszívódik a hajhagymákba. Az olajt vizes hajra lehet felvinni hajmosás elõtt, de általában mégis utána végzik. A kezelésre szánt idõ a kívánt hatás elérésétõl függ. A könnyed olajokat nem kell kiöblíteni, azonnal lehet folytatni a szárítással és stilizálással.
3. Haj olajozása edényben elõkészületet igényel. Meleg vízzel töltött edénybe tegyünk pár csepp olajat (ezek különbözõ olajok lehetnek) Merítsd bele a hajad több percre. Ez az olajos hajkezelés akár hajmosás elõtt akár után elvégezhetõ. Ha az olaj jól felszívódik, nem kell kiöblíteni és tovább lehet lépni a szárításra és stilizálásra.
4. Haj olajozása permettel a legjobb könnyû olajokkal jó felszívódó képességgel. Vízzel vagy hidroláttal, pl. virágos vízzel töltött üvegbe adjuk hozzá egy vagy kevés olajt az igényeidhez képest. A mennyiség tõled függ. Az számít, hogy a permet könnyed legyen, és ne hagyjon zsíros réteget. Az ilyen terméket bármikor a haj egész hosszán permetezheted.